уторак, 2. новембар 2010.

SLEM POEZIJA konkurs

STANI NA RAMPU I RECI! (ALI, NEMOJ DA FOLIRAŠ) je novi program Dečjeg kulturnog centra Beograd, koji će se realizovati jednom mesečno, u formi literarnog takmičenja. Konkurs za prijavljivanje učesnika/ca biće oglašavan početkom svakog meseca, da bi se samo takmičenje realizovalo na kraju istog. Nadmetanje bi trebalo da se održava na sceni DKCB-a, i da bude otvorenog karaktera, kako za učesnike, tako i za publiku, sa akcentom na decu i mlade, uz povremeno organizovanje unutar školskog ili međuškolskog takmičenja, u saradnji DKCB-a sa osnovnim i srednjim školama. Ovaj program je zamišljen u formi slem takmičenja (engl. Slam poetry), što znači da je uslov za konkurisanje kandidata/kinja dostavljanje odgovarajućeg literarnog teksta ili nacrta (sinopsisa), u slučaju improvizacije na licu mesta. Naravno, delo sa kojim se aplicira, a potom i nastupa, mora biti originalno.
Slem poezija kao literarno-performativni žanr, nastao sredinom 80-tih godina u Americi, vremenom je postao jedna od nezaobilaznih kontrakulturnih pojava savremenih, zapadnoevropskih društava. Slem poezija se odnosi pre svega na specifičnu umetničku formu – slem pesmu, suprotstavljenu akademskoj, institucionalizovanoj poeziji, jer predstavlja svojevrsni bunt samosvesne individue (pesnika/kinje) koja izlazi na scenu (pozornicu) da bi na potpuno slobodan i kreativan način iznela svoj stav pred publikom, u odnosu na društvo i svet koji je okružuje, u jednom od odabranih oblika ritmičnog ili poluritmičnog govora. Parola „pišem ono što osećam i izgovaram ono što znam“ najbolje određuje prirodu slem-a, kao uličnog pesništva protesta i slavlja običnog života (situacija, ljudi, pojmova, osećanja...), odnosno kritike društva i različitih oblika diskriminacije unutar njega (polna, rasna, nacionalna..), ali i govora na bilo koju temu, koja je od neke važnosti za pojedinca – člana društvene zajednice. Slem pesma problematizujetradicionalna shvatanja poezije i pesnika, koja propisuju ko ima prava da bude pesnik i na koji način. Takođe, ona ne postoji samo na papiru, već svoju pravu prirodu stiče isključivo na sceni i time postaje neodvojiva od svoje performativne prirode (slem takmičenja), jer podrazumeva interakciju publike sa izvođačem i njen angažman pri ocenjivanju (glasno odobravanje ili negodovanje).  Iako je forma slem pesme slobodna (bilo koji oblik poetskog govora), eksplicitno formulisana tema je ono što se obično traži od izvođača.
Slem pesma je ispovest doživljenog, tj. narativ o sebi, koji se iznosi u prvom licu, najčešće u formi slobodnog stiha. Međutim, svi drugi oblici poetskog izražavanja dolaze u obzir (npr. pesma u vezanom stihu, repovanje, proza u stihu, improvizacija na licu mesta, beseda...).
Sami tekstovi ne smeju biti duži od jednog do tri minuta izvođenja. Pobednik takmičenja i finalisti dobijaju niz vrednih nagrada. Cilj ovog programa je objavljivanje zbirke slem poezije na kraju sledeće godine, u kojoj bi bili objedinjeni najkreativniji i najzanimljiviji radovi učesnika/ca takmičenja.
Uslovi konkursa DKCB-a za takmičenje u slemu su:
- Slem pesma mora biti originalni tekst ili nacrt, koji se šalje po objavljivanju konkursa, napisan od strane pesnika/kinje, koji/ja će ga izvesti pred publikom (pročitati sa papira ili izvesti napamet)
- Slem pesma može govoriti o bilo kojoj temi koja pogađa pojedinca unutar jedne društvene zajednice , na bilo koji način (svi oblici poetskog govora dolaze u obzir)
- Slobodan govor i lični stav obavezni su za sve učesnike/ce takmičenja
- Izvođenje slem pesme ne sme trajati duže od jednog do tri minuta
- Komisiju će u većini činiti dobrovoljci iz publike, kao i stručno osoblje DKCB-a

Нема коментара:

Постави коментар